Ενόργανη | Χρυσά μετάλλια για Κοσμίδη και Πετρούνια

0 0 ψήφοι
Article Rating

Διπλός ήταν ο ελληνικός θρίαμβος το Σάββατο στο Παγκόσμιο Κύπελλο ενόργανης γυμναστικής στη Λιουμπλιάνα.

Αρχικά ο Λευτέρης Κοσμίδης κατέκτησε το χρυσο μετάλλιο στις ασκήσεις εδάφους, καθώς στον τελικό του αγωνίσματός του ο Έλληνας πρωταθλητής συγκέντρωσε 15.125 βαθμούς, εκτελώντας πρόγραμμα με βαθμό δυσκολίας 6.5.

Εργαστήρια Κυριαρχίας Θεών

Έτσι κατέλαβε την πρώτη θέση, αφήνοντας στη δεύτερη τον Αμερικανό, Αλεξάντερ Ναντούρ, με τον Καναδό, Σκοτ Μόργκαν να ανεβαίνει στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Λίγη ώρα αργότερα όμως στα… χνάρια του Κοσμίδη βάδισε και ο Λευτέρης Πετρούνιας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής συγκέντρωσε 15.650 βαθμούς, εκτελώντας πρόγραμμα με συντελεστή δυσκολίας 7 και κατέλαβε την πρώτη θέση.

Αρκετά πίσω του, στη δεύτερη ήταν ο Φινλανδός, Μάρκου Βάχτιλα (14.725 β.), ενώ τρίτος κατετάγη ο Αμερικανός, Αλεξάντερ Ναντούρ (14.650 β.).

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Έλληνας πρωταθλητής μετρά τρία χρυσά μετάλλια στις ισάριθμες εφετινές συμμετοχές του σε Παγκόσμια Κύπελλα, αφού είχαν προηγηθεί οι αντίστοιχες επιτυχίες του στο Λα Ρος Σιρ-Ιόν της Γαλλίας και στο Κότμπους της Γερμανίας.

Το Παγκόσμιο Κύπελλο της Λιουμπλιάνας ολοκληρώνεται σήμερα με το δεύτερο σκέλος των τελικών οργάνων, που από ελληνικής πλευράς περιλαμβάνει την συμμετοχή της Βάσως Μιλλούση στη δοκό ισορροπίας.

Πηγή: Καλά Νέα