Το «ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ για άμεση δημοκρατία» μεταφέρει εδώ και 22 χρόνια στην πράξη μια ιδέα του καλλιτέχνη Joseph Beuys. Το «μεταφορικό» μας μέσο είναι ένα διώροφο λεωφορείο, ένα κινούμενο σχολείο για την ανεξαρτησία και τη σκέψη.
Επιβάτες του είναι οι ιδέες για την αυτοπροσδιοριζόμενη διαμόρφωση της κοινωνίας από τα ίδια τα μέλη της, με πρωτοπόρα την ιδέα της άμεσης δημοκρατίας. Το ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ επισκέπτεται περίπου 100 γερμανικές πόλεις κάθε χρόνο, διαμορφώνοντας για κάποιες ημέρες πλατείες, πεζόδρομους, σχολεία, πανεπιστήμια και επιχειρήσεις σε δημόσια φόρουμ συζητήσεων.
Έτσι, η συζήτηση με θέμα «τέχνη και πολιτισμός» θίγει ζητήματα όπως το χρηματικό και οικονομικό κύκλωμα, το σχολικό και εκπαιδευτικό σύστημα, ζητήματα οικολογίας και όλο και περισσότερο το θέμα της Ευρώπης.
Περισσότερη δημοκρατία αυτή είναι η κινητήρια δύναμη για δημοψηφίσματα όπως και για ένα καλύτερο εκλογικό Δίκαιο. Κάθε ψήφος έχει την ίδια βαρύτητα και κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα συμμετοχής.
Επισύναψη: omnibus-leaflet-1.pdf 615.14 Kb 02/09/2009, 15:31