Μετάλλια για τους Έλληνες αθλητές σε ευρωπαϊκά και παγκόσμια πρωταθλήματα

0 0 ψήφοι
Article Rating

Με ένα χρυσό και χάλκινα μετάλλια επιστρέφουν οι Έλληνες αθλητές από ευρωπαϊκά και παγκόσμια πρωταθλήματα. Ειδικότερα στο βάθρο ανέβηκαν οι Κοσμίδης, Μάρας, Δρυμωνάκος, Νιανγκουάρα, Σαμιλίδη και τα πληρώματα Τσιάβου-Γιαζιτζίδου, Γκουντούλα-Γκουντούλα και Παπαχρήστος-Τσίλης-Τζιάλλας-Χρήστου.

Ο Λευτέρης Κοσμίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο έδαφος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής στο Μονπελιέ. Τρίτος στο μονόζυγο ο Βλάσης Μάρας.

Ο Λευτέρης Κοσμίδης δεν θα αγωνιστεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Οπότε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονπελιέ ήταν οι δικοί του Ολυμπιακούς Αγώνες. Ήθελε πολύ το χρυσό μετάλλιο και τα έδωσε όλα! Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο έδαφος με 15,766 βαθμούς παρουσιάζοντας ένα άψογο πρόγραμμα με βαθμό δυσκολίας 6.6. Δεύτερος ήταν ο Λευκορώσος Ντμίτρι Μπαρκαλάου με 15,300 βαθμούς και τρίτος ο Ισραηλινός Αλεξάντερ Σατίλοφ με 15,166.

Ο αθλητής του Γιώργου Αγγέλου προστέθηκε στο εκλεκτό κλαμπ των Ελλήνων αθλητών που έχουν κατακτήσει χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα και στο ευρωπαϊκό.

Ένας από αυτούς είναι και ο Βλάσης Μάρας. Ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής ανέβηκε ξανά στο βάθρο στο μονόζυγο. Κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο με 15,266 βαθμούς, το έβδομο μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στην πλούσια καριέρα του. Τη νίκη πήρε ο Ρώσος Αλεξάντερ Γκαρίμποβ με 15,833 βαθμούς (6,9) με δεύτερο τον Μάριο Μόζνικ με 15,266 βαθμούς (6,8).

Η ελληνική ομάδα στόχευε σε τέσσερα μετάλλια στους τελικούς των οργάνων. Ωστόσο ο Βασίλης Τσολακίδης στο δίζυγο και ο Λευτέρης Πετρούνιας στους κρίκους δεν κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο. Ο Τσολακίδης ήταν έκτος με 14,800 βαθμούς και ο πέμπτος ο Πετρούνιας με 15,333 βαθμούς.

Πρωταθλητές Ευρώπης αναδείχθηκαν ο Ρώσος Αλεκσάντρ Μπαλάντιν στους κρίκους, ο Γερμανός Μαρσέλ Νγκιέν στο δίζυγο, ο Ούγγρος Κρίστιαν Μπέρκι στον πλάγιο ίππο και ο Ρουμάνος Φλάβιους Κότσι στο άλμα.

“Χάλκινος” ο Δρυμωνάκος!

Το δεύτερο του χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ντέμπρετσεν ο Γιάννης Δρυμωνάκος. Ο αθλητής του Δημήτρη Δαμασιώτη μετά τα 200μ. πεταλούδα, τερμάτισε τρίτος και στον τελικό των 400μ. μικτή ατομική.

Η επίδοση που έκανε (4:14.41) είναι και νέο πανελλήνιο ρεκόρ.

Χάλκινο μετάλλιο η Νιανγκουάρα!

Οι επιτυχίες για τα ελληνικά χρώματα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης στο Ντέμπρετσεν συνεχίζονται με αμείωτο ρυθμό, με τη Νέρι Νιανγκουάρα να κατακτάει την Κυριακή (τελευταία ημέρα των αγώνων) το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο.

Η επιτυχία μάλιστα αυτή συνδυάστηκε και με πανελλήνιο ρεκόρ για τη 29χρονη κολυμβήτρια, καθώς έκανε τα 50 μέτρα σε χρόνο 24:93, κατεβαίνοντας το φράγμα των 25 δευτερολέπτων (ήταν δικό της με το 25:09 που είχε από τον ημιτελικό).

Όσο για την έτερη εκπρόσωπο της Ελλάδας στον τελικό των 50μ. ελεύθερο, Νόρα, Δράκου, βρέθηκε και εκείνη κοντά στο βάθρο, με τον χρόνο 25:05 να της δίνει την 5η θέση.

Να σημειωθεί ότι το χρυσό μετάλλιο κέρδισε η Γερμανίδα Μπρίτα Στέφεν με χρόνο 24:37 ενώ στο δεύτερο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητριών θα ανέβει η Ολλανδέζα Χινκέλιεν Σρέιντερ με 24:78.

Τρία χάλκινα στη Λουκέρνη

Τρία μετάλλια απέσπασαν τα ελληνικά πληρώματα Τσιάβου-Γιαζιτζίδου, Γκουντούλα-Γκουντούλα και Παπαχρήστος-Τσίλης-Τζιάλλας-Χρήστου στο παγκόσμιο κύπελλο της Λουκέρνης.

Οι Έλληνες κωπηλάτες κατέκτησαν και πάλι μετάλλια στο παγκόσμιο κύπελλο της Λουκέρνης, ένα δυνατό αγωνιστικό τεστ ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου.

Τρία χάλκινα μετάλλια κέρδισαν οι Έλληνες στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών, στη δίκωπο άνευ ανδρών και στην τετράκωπο άνευ ανδρών.

Έκπληξη μπορεί να θεωρηθεί η τρίτη θέση των Αλεξάνδρας Τσιάβου και Χριστίνας Γιαζιτζίδου στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών. Με μεγάλη προσπάθεια στα τελευταία μέτρα απέσπασαν το χάλκινο μετάλλιο με 7:04.79 κι ενώ βρίσκονταν στην τελευταία θέση μέχρι τα 1.500μ..

Τη νίκη πήραν οι Κινέζες Ντονγκξιανγκ Χου και Γουένιϊ Χουάνγκ με 7:04.14 και ακολούθησαν οι Νεοζηλανδές Λουίζ Άιλινγκ και Τζούλια Έντουαρντ με 7:04.39. Η “μάχη” που έδωσαν τα πρώτα τρία πληρώματα ήταν συγκλονιστική, όπως μπορεί να φανεί και από τους χρόνους.

Στην τετράκωπο άνευ η τετράδια των Στέργιου Παπαχρήστου, Γιάννη Τσίλη, Γιώργου Τζιάλλα και Γιάννη Χρήστου ανέβασα ρυθμό στα τελευταία 1000 μέτρα και πήραν το χάλκινο μετάλλιο με 5:56.61. Την πρώτη θέση πήρε η Μεγάλη Βρετανία με 5:50.84 και τη δεύτερη η Αυστραλία με 5:51.98.

Νωρίτερα το χορό των μεταλλίων είχαν ανοίξει οι δίδυμοι Γκουντούλα. Ο Νίκος και ο Απόστολος ανέβηκαν για μια ακόμη φορά στο βάθρο στη δίκωπο άνευ, τερματίζοντας τρίτοι με 6:30.44. Οι Νεοζηλανδοί Έρικ Μάρεϊ και Χάμις Μποντ επικράτησαν ξανά με 6:24.04, ενώ έκπληξη αποτέλεσε η δεύτερη θέση των Καναδών Ντέιβ Κάλντερ και Σκοτ Φράντσεν με 6:26.77.

Τη δεύτερη θέση στον “μικρό τελικό” του διπλού σκιφ και 8η στη γενική κατάταξη κατέλαβαν οι Παναγιώτης Μαγδανής και Λευτέρης Κόνσολας.

Χάλκινο μετάλλιο για Σαμιλίδη!

Ο Παναγιώτης Σαμιλίδης κατέκτησε το δεύτερό του χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ντέμπρετσεν, αυτή τη φορά στα 50μ. πρόσθιο!

Οι επιτυχίες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ντέμπρετσεν δεν έχουν σταματημό για τον Παναγιώτη Σαμιλίδη. Λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στα 200μ. πρόσθιο, ο 18χρονος κολυμβητής της Αργυρούπολης διακρίθηκε και πάλι με τα ελληνικά χρώματα, αυτή τη φορά παίρνοντας το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. πρόσθιο!

Ο νεαρός αθλητής ξεκίνησε στην 1η διαδρομή του τελικού και στα πρώτα μέτρα βρέθηκε πίσω, όμως “ανέβηκε” στη συνέχεια και με ένα καλό φίνις τερμάτισε 3ος στην κούρσα, με χρόνο 27:74.

Να σημειωθεί ότι το χρυσό μετάλλιο πήγε στον Σλοβένο Νταμίρ Ντουγκόνιτς με χρόνο 27:32 και το ασημένιο στον Ιταλό Φάμπιο Σκοτσόλι με χρόνο 27:49.

Πηγή: Sport24.gr

Πηγή: Καλά Νέα