Σύμφωνα με σχετική άτυπη ενημέρωση, το εθνόσημο της Ελληνικής Δημοκρατίας (σταυρός επί θυρεού, που περιβάλλεται από φύλλα δάφνης) θα χρησιμοποιείται στις στολές των τριών κλάδων των Ενόπλων Δυνάμεων, τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό.
Επισημαίνεται, μάλιστα, ότι κανείς δεν «ξήλωσε», όπως από κάποιους κακόβουλα αναφέρεται, την ελληνική σημαία από τις στολές των Ελλήνων αξιωματικών.
«Άλλωστε, το εθνόσημο -στο οποίο περιλαμβάνεται η ελληνική σημαία- δεν είναι διακοσμητικό των στολών, όπως αντιμετωπίζεται από τους ίδιους κακόβουλους σχολιαστές, αλλά το εθνικό μας σύμβολο» υπογραμμίζουν κύκλοι του Πενταγώνου.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στο νέο σήμα αναγράφεται πάνω από το εθνόσημο το «ΕΛΛΑΣ» αποκλειστικά με ελληνικούς χαρακτήρες, ανεξάρτητα αν φέρεται στο εσωτερικό της χώρας ή στο εξωτερικό και αντικαθιστώντας το «HELLAS» που αναγραφόταν πάνω από την ελληνική σημαία στο εξωτερικό.